Popularnym mitem jest to, że karta kredytowa lub telewizor na raty zwiększą możliwości otrzymania kredytu hipotecznego. W rzeczywistości może to wpłynąć tylko na scoring BIK.
Ocena BIK jest często przedmiotem zainteresowania klientów w przypadku planowanego kredytu hipotecznego. BIK, przygotowując ocenę punktową korzysta z własnego algorytmu, uwzględniając wiele parametrów, między innymi opóźnienia w spłacie zobowiązań, ilość zobowiązań finansowych, czas ich trwania, liczbę zapytań o ocenę punktową przez banki itp. Celem jest określenie prawdopodobieństwa, z jakim występuje ryzyko opóźnień w spłacie nowego kredytu. Informacje o ocenie punktowej BIK można sprawdzić samodzielnie, pobierając płatny raport.
Raport BIK
Raport z BIK, który pobierają banki różni się od tego, który można pobrać samodzielnie. Ocena jest wydawana w inny sposób. Możliwa jest sytuacja, w której samodzielnie pobrany raport nie będzie budził zastrzeżeń, natomiast ten, który otrzyma bank będzie przedstawiał inną sytuację.
Banki, oceniając ryzyko udzielenia kredytu hipotecznego samodzielnie przygotowują ocenę punktową klienta, stosując inne metody oceny, niż BIK. Oznacza to, że nie należy przejmować się liczbą punktów BIK, nie ma ona znaczenia w przypadku kredytów hipotecznych pod warunkiem, że nie występowały opóźnienia w spłacie zobowiązań. Nie jest też problemem brak informacji w BIK o naszej osobie.
Brak historii kredytowej
W przypadku kredytów hipotecznych brak historii kredytowej, czyli brak posiadania w przeszłości zobowiązań w postaci pożyczek, kredytów, kart kredytowych, limitów odnawialnych itp. nie stanowi przeszkody do uzyskania kredytu hipotecznego. Nie ma to też wpływu na warunki kredytu. Ponad połowa naszych klientów uzyskuje kredyt hipoteczny jako pierwsze zobowiązanie kredytowe.
Negatywna historia kredytowa
Inną sytuacją jest negatywna historia kredytowa, czyli opóźnienia w spłacie zobowiązań w przeszłości. Taka sytuacja może uniemożliwić otrzymanie kredytu hipotecznego. Szczególnie niekorzystne są opóźnienia na kwoty większe niż 200 zł i przekraczające 30 dni.
Niekorzystnie również działa duża liczba zobowiązań, a szczególnie tak zwanych chwilówek. W oczach banku oznacza to problemy z płynnością finansową.
Zapytania
W przypadku, gdy składamy wniosek o kredyt jest to odnotowywane w bazie BIK jako zapytanie. Dopiero po udzieleniu kredytu w BIK znajdą się informacje o posiadanym kredycie. Bardzo duża liczba zapytań może zostać negatywnie odebrana przez bank, dlatego zwykle unikamy składania wniosków do więcej niż trzech banków jednocześnie.
Czyszczenie BIK
W przypadku, gdy mieliśmy opóźnienia w spłacie dane o tym będą przetwarzane przez BIK przez 5 lat. Może to skutkować bardzo dużymi utrudnieniami w otrzymaniu kredytu. Możliwość zmiany lub wykreślenia informacji w BIK występuje w przypadku, gdy zobowiązanie zostało spłacone, a opóźnienia nie występowały lub nie przekraczały 60 dni. W sytuacji, gdy opóźnienia były dłuższe, przekraczały 200 zł, a bank poinformował o zamiarze przetwarzania danych bez zgody kredytobiorcy nie będzie możliwości wykreślenia danych. Jedynym wyjątkiem jest przypadek w którym zobowiązanie zostało spłacone w ciągu 30 dni o otrzymania powiadomienia z banku.
Aby wykreślić dane z BIK należy wycofać zgodę na przetwarzanie danych w instytucji (banku), która umieściła te dane w BIK. W tym celu najlepiej jest wysłać do banku pismo w którym oświadczamy, że nie wyrażamy dalszej zgody na przetwarzanie danych o zobowiązaniu przez Biuro Informacji Kredytowej.