Po zakupie nieruchomości obciążonej hipoteką lub po spłacie naszego kredytu pojawia się konieczność wykreślenia hipoteki.
Wypełnienie druku KW-WPIS w przypadku wykreślenia hipoteki jest podobne do wniosku o wpis hipoteki, jednak występuje kilka różnic.
Wymagane dokumenty do samodzielnego złożenia wniosku.
Aby złożyć wniosek o wpis hipoteki wymagane są następujące dokumenty:
-zaświadczenie o spłacie kredytu i zgoda banku na wykreślenie hipoteki (jest również nazywana listem mazalnym),
-pełnomocnictwa osób podpisujących dokumenty w imieniu banku.
Te dokumenty należy uzyskać od banku udzielającego kredytu.
Opłata sądowa za złożenie wniosku o wykreślenie hipoteki to 100 zł.
Jak wypełnić wniosek KW-WPIS?
Podobnie jak w przypadku wniosku o wpis hipoteki na stronie pierwszej podawany jest numer księgi wieczystej nieruchomości oraz dane właściwego sądu.
Na stronie drugiej należy podać żądanie w części „Wpis prawa, ograniczenia w rozporządzaniu nieruchomością, roszczenia lub hipoteki”. Istotne jest, aby wszystkie dane były poprawne – błędny wpis hipoteki może skutkować koniecznością korekty.
Na stronie trzeciej podawane są dane uczestników postępowania, czyli właścicieli nieruchomości.
W dalszej części podajemy dane uczestnika postępowania, czyli banku, który udzielił kredytu hipotecznego. Należy również wymienić załączniki oraz podpisać wniosek.
Jak prawidłowo złożyć wniosek?
Po przygotowaniu i podpisaniu wniosku należy przygotować jego kopię wraz z załącznikami. Wniosek można złożyć osobiście w sądzie lub korespondencyjnie. Ta ostatnia droga nie jest polecana, niektóre banki jej nie akceptują. W przypadku osobistego składania wniosku oryginał należy dostarczyć do sądu.
Jeśli wniosek o wykreślenie jest składany po zakupie nieruchomości obciążonej hipoteką to kompletną kopię wraz z potwierdzeniem opłaty i przyjęcia przez sąd (stempel lub naklejka) dostarczyć do banku. W części banków może być wymagane wcześniejsze (przed złożeniem wniosku w sądzie) dostarczenie oryginałów zaświadczeń ze zgodą na wykreślenie hipoteki.
W przypadku wykreślenia hipoteki nie występuje podatek PCC od tej czynności.